Kitap Dünyam 'da Ara

5 Nisan 2014 Cumartesi

Genç Bilim Adamına Öğütler - P. B. Medawar

Genç Bilim Adamına Öğütler -P. B. Medawar

Eser Adı: Genç Bilim Adamına Öğütler
Yazar : P. B. Medawar
Tür : Deneme, Populer Bilim
Yayınevi: Tubitak
Sayfa : 126
 Ek özellik:

Açıklama : Organ nakli konusundaki çalışmalarıyla 1960 Nobel Ödülünü kazanmış olan P. B. Medawar bu kitabıyla, uzun yıllarını verdiği bilimsel çalışmaların oluşturduğu kapsamlı birikimini, bilim dünyasına girmeyi düşünen ve girmiş olan her yaştan insanın hizmetine sunmaktadır. Kitap bir yönüyle bilimci olmak için gereken nitelikler, sağlanması gereken koşullar, bilimde kullanılan araştırma yöntemleri gibi konularda gündeme gelen pratik sorunları ele almakta; diğer yönüyle de bilim ve araştırma dünyasını, çıraklıktan Nobel Ödülü sonrasına taşıyan bu evrede akla gelebilecek tüm boyutlarıyla gözler önüne sermektedir.

Yorum : 
İçerik başlık kadar kapsayıcı değil malesef :(
Bir kere sözelcilere hiç hitab etmiyor. Daha çok deney bazlı, laboratuvar odaklı araştırmacılar için uygun. 

Bana çok farklı bir katkısı olduğunu söyleyemem. Ve işin kötü tarafı kitabı düşününce aklıma aşağıdakinden daha fazla bir şey gelmiyor :(


 Deney tarzları 4 çeşit:

  1. Bacon tarzı deney: Doğadan ardı ardına olan işlemler var ama bende farklı bir sırayla yada farklı bir işlem yapsam nolur düşüncesi ile deney düzeneği hazırlamak ve sonucu gözlemlemek. Mesala mayalanmış içki damıtıldığında ne olduğunu biliniyor ancak damıtık içki tekrar damıtılırsa ne olur? (bknz sayfa 84)
  2. Aristoteles tarzı deney: Bir önyargının doğruluğunu göstermek için deney düzenlemek. Mesala köpeğe yemek vermeden önce zil çalın, kısa süre sonra sadece zil sei köpeğin ağzının suyunu akıtıyor. (bknz sayfa 85)
  3. Galileo tarzı deney: hipotezlerimizi veya onların sonuçlarını sınadığımız bir dayanıklılık testi. Mesala Galileo'nun yerçekim ivmesi için yaptığı deney.  Bu tarz deney eleştireldir. Deneyle bir şeyi isapat emetk içi değil (çünkü bu umutsuz bir çabadır), geçersiz bir hipotezi çürütmek için düzenlenir.  Hatırlarsınız ho red edilmesi gereken bir hipotezdir, deney sonuçlarımız onu red edemiyorsa hipotez doğrudur. Yani red edemediğin müddetçe doğru budur :D Çağımız bilimcilerin kullandığı deney tazrı Galileo tarzı imiş. (bknz: sayfa 85)  Galileo tarzı ilgimi çekiyor diyenler burayı ziyaret edebilir: http://www.fizikist.com/icerik-galile-ve-hareket-144.html. Daha fazla bilgi diyenler buyrun: https://www.academia.edu/1017917/Galileo_ve_Modern_Mekanigin_Dogusu 
  4. Kant tarzı deney: Düşünsel deneylerdir. Ekonomi ve toplumsal istatistik tasarımları Kant tarzına örnektir. "Bakalım farklı bir bakış açısı ile ne tür sonuçlar elde edebilirz...?" (bknz sayfa 88)
Ha birde bazı kavramlar var :
Melioriz: Dünyanın doğa olarak daha iyiye gittiği, özelliklede insan çabasının bunu gerçekleştirebileceği yolundaki inanç
Messiah: Bir halkın, bir ülkenin beklenen kurtarıcısı.
Messianizm: Kurtarıcılık.
Theodicty: İyiliğin var olması için kötülüğün gerekli olduğunu savunan felsefe.
Arcadia: Eski yunanda saf ve mutlu insanların oturduğu rivayet edilen dağlık bir ülke.
Millenerian: Kıyametten önce bin yıllık bir huzur ve barış yaşanacağı inanç.
Hyper borean: Kuzey dağları ötesindeki sonsuz bolluk ve ışık ülkesinde yaşayan insanlar.

not bu kavramları yazmaya üşenmiştim ama sağolsun aşağıdaki adreste kitap özetlenmiş :)

Gençlerle Başbaşa - Ali Fuat Başgil

Gençlerle Başbaşa-Ali Fuad Başgil
Eser Adı: Gençlerle Başbaşa
Yazar : Ali Fuad Başgil
Tür : Deneme
Yayınevi:
Sayfa : 80
Ek özellik:

Açıklama : Ali Fuad Başgil´in bu eseri, yayınlandığı günden bu yana defalarca basılmış ve her nesile ayrı ayrı seslenmiştir. Büyük-küçük her insana verdiği ve vermeye devam edeceği şeyler şimdi olduğu gibi, nesiller boyu da devam edecektir. Kendisinin de belirttiği gibi "Bu kitap, sadece fikri çalışma atölyesinin genç ve tecrübesiz çırakları için faydalı olabilecek bir rehberdir." Gerçi her ne kadar kendisi böyle söylese de, bu kitap genç ve tecrübesiz çıraklara da rehber olmakla beraber, yaşlı ve tecrübeli ustaların da rehberi olabilecek kıvamdadır. Özellikle, seçilen konuların ve yazarının dostane üslubuyla bu nadide eser, nesillere daima ilham olabilecek yapıdadır. Yine yazarın deyimiyle: "Geleceğin ümidi olan gençleri, bunalımdan, iradesiz ve cesaretsiz yaşamaktan kurtaracak olan bu kitap; başarılı olmanın sırlarını göstermektedir." Bu doğrultuda güzel de bir rehber olacaktır.

Yorum : Mutalaka okunmalı. Özellikle liseden çıkıp üniversiteye başlayan gençliğin okuması gerekli. Böylece üniversite yıllarında ne yapmalı ne yapmamalıyı planlayacak ve hayatının en verimli dönemini rastgele geçirmeyecektir. Yoğun bir dönemde olduğumdan diğer yorumları daha sonra ekleyeceğim.